WPS ok. 32 000 Euro
Kupno samochodu w Niemczech wiąże się z pewnymi prawami i obowiązkami, które warto znać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i to nie tylko przy kupnie samochodu używanego, ale też z salonu samochodowego.
Ostatnimi czasy zgłosił się do nas klient, który chciał kupić nowy samochód z niemieckiego salonu. Klientowi zależało na konkretnym modelu i konkretnych parametrach auta. Zamówienie i sprzedaż przebiegały wzorcowo do momentu odbioru samochodu, kiedy to okazało się, że salon chce wydać klientowi inny samochód. Samochód, który w ocenie naszego klienta nie był zgodny z pierwotnym zamówieniem. Nie zgadzał się chociażby kolor i dodatkowo zamawiane wyposażenie auta. Salon upierał się jednak, że na taki samochód klient wyraził zgodę i musi odebrać samochód i to pomimo tego, że niektóre podpisy na dokumentach, wglądały jakby składała je osoba trzecia. Sprawa była o tyle trudna, że salon nie chciał wydać klientowi wszystkich dokumentów sprawy ani udostępnić historii zamówienia. Jednocześnie klient podpisał protokół odbioru auta jeszcze zanim je zobaczył.
Ponieważ samodzielne próby wyjaśnienia sytuacji przez klienta nie przynosiły efektu. Klient postanowił zostawić „odebrany” samochód na parkingu salonu (mimo ich sprzeciwu) i zwrócić się do nas o pomoc.
Po wstępnym omówieniu sytuacji włączyliśmy się do postępowania wnosząc w pierwszej kolejności o wydanie dokumentów, w tym przede wszystkim zamówienia z podpisem klienta. W sprawie wątpliwe było, kiedy i czy w ogólne doszło do skutecznego zawarcia umowy kupna samochodu oraz powiązanej z nimi umowy finansowania. Z ostrożności zaprzeczyliśmy, jakoby nasz klient wyraził zgodę na przyjęcie innego samochodu i wezwaliśmy do wykonania pierwotnego zamówienia.
Ze względu na sposób obsługi i utratę zaufania wobec salonu, klient nie chciał zatrzymać proponowanego mu samochodu. Ostatecznie doprowadziliśmy do porozumienia między stronami. Samochód został w salonie, a klient odzyskał wpłaconą zaliczkę wraz z dodatkowymi kosztami sprawy.
Kupno samochodu w Niemczech może być korzystne, ale wymaga staranności i zwrócenia uwagi na szczegóły. Znajomość swoich praw i obowiązków pomoże uniknąć problemów i cieszyć się nowym pojazdem bez stresu.Poniżej kilka kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy kupnie samochodu w Niemczech, niezależnie od tego czy kupujemy auto używane czy nowe:
- Stan techniczny pojazdu/ zgodność z zamówieniem:
Przed zakupem/ostatecznym odbiorem auta warto dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu, oraz jego zgodność z zamówieniem najlepiej z pomocą specjalisty. Jeśli kupujesz samochód używany warto sprawdzić historię pojazdu, nierzadko bowiem samochody opisywane przez salon/komis jako bezwypadkowe okazują się samochodami powypadkowymi. Tak, taką sytuację też mieliśmy i to mimo sprzedaży przez „profesjonalny” salon samochodowy. - Dokumentacja
Upewnij się, że wszystkie dokumenty są w porządku, w tym książka serwisowa, dowód rejestracyjny i umowa kupna-sprzedaży. Tutaj warto zwrócić uwagę jak skonstruowana jest umowa – zdarza się bowiem, że nasi klienci myślą, że kupują samochód od salonu/profesjonalnego handlarza, a tymczasem zapisy w umowie wskazują na kupno od osoby prywatnej, co ma duży wpływ na zakres i okres odpowiedzialności sprzedającego za wady pojazdu. Chociażby dlatego, że prywatni sprzedawcy mogą wykluczyć umownie odpowiedzialność za wadę fizyczną pojazdu.
Co jeśli po podpisaniu umowy kupna lub w takcie użytkowania samochodu okaże się, że jest niesprawny lub ma wady?
Prawa kupującego w przypadku nabycia wadliwego towaru zapisane są przede wszystkim w §§ 434 – 444 niemieckiego Kodeksu Cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch, skrót BGB). Jeśli sprzedawca nie usunie wad w wyznaczonym czasie, kupujący ma prawo odstąpić od umowy (Rücktritt) i żądać zwrotu pieniędzy lub obniżenia ceny zakupu (Minderung). Jeśli poniosłeś szkodę, a sprzedawca ponosi odpowiedzialność za wadę, możesz też żądać odszkodowania (Schadensersatz).