Choć śmierć bliskiej osoby bywa jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń, warto jednak pomyśleć o zabezpieczeniu swoich interesów, zwłaszcza w kontekście dziedziczenia.

Obecnie na terenie Niemiec mieszka ok. 1,5-2 mln. Polaków, dlatego jako kancelaria coraz częściej spotykamy się prośbą o poradę w zakresie transgranicznego postępowania spadkowego.
Regularnie trafiają do nas sprawy klientów, którzy w obliczu nowej sytuacji lub w zderzeniu z nowym system prawnym nie wiedzą, jakie kroki podjąć po śmierci bliskiej osoby. Zdarza się, że klienci podejmują działania na własną rękę, jednak w zderzeniu z niemiecką biurokracją i formalizmem są zdani na szukanie profesjonalnej pomocy prawnej.

W ostatnim czasie udało nam się przeprowadzić postępowanie spadkowe w Niemczech, w którym nasz mocodawca z Polski odziedziczył prawie 100 000 Euro. I choć początkowo klient myślał o odrzuceniu spadku (niepewność co do długów finalnie udało się ustalić szacowaną wartość spadku przed terminem na odrzucenia spadku i pozyskać stwierdzenie nabycia spadku (Erbschein) w mniej niż rok od włączenia się do sprawy i to bez stawiennictwa w sądzie spadkowym, czy w konsulacie Niemiec. Ponadto w niecałe 4 miesiące od uzyskania Erbschein doprowadziliśmy do rozliczenia niemieckiego podatku od spadku oraz wypłaty znacznej większości środków ze spadku z niemieckich instytucji bankowo-ubezpieczeniowych takich jak Sparkasse czy Allianz. Sukces tym większy, że w niektórych przypadkach ustalenie wartości spadku (środków zgromadzonych na koncie), czy uwolnienie środków wymaga pozwania banku.

Nabycie /odrzucenie spadku z Niemiec, postępowanie spadkowe w Niemczech, podatek od spadku, zwolnienie z płacenia podatku od spadku, podwójny podatek od spadku (PL/DE), śmierć bliskiej osoby w Niemczech, Sparkasse, Allianz,